Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

                                       
                                 ŻYCIE KULTURALNE

       Od początku swojego powojennego istnienia nasza szkoła odgrywała czołową rolę w życiu kulturalnym i artystycznym wsi, gminy, powiatu, a nawet województwa. Już w listopadzie 1945 roku uczniowie dali swój pierwszy występ na deskach świetlicy wiejskiej, prezentując się (obok dorosłych) w sztuce, tańcu i śpiewie. O tym, że występy stały na artystycznie dobrym poziomie świadczy fakt, że już wtedy zespoły: chóralny i taneczny były zapraszane do uświetniania imprez między innymi w: Dzierżoniowie, Strzelinie, Brzegu, Namysłowie, a w dniach 7, 8 i 9 października 1949 roku w Pawilonie „Wsi Polskiej” na Wystawie Ziem Odzyskanych we Wrocławiu.

W roku szkolnym 1954/55 działały w szkole trzy zespoły: chóralny, taneczny i mandolinistów. Dwa pierwsze zakwalifikowały się na eliminacje wojewódzkie 10 – lecia PRL oraz V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, zwyciężając wśród 49 zespołów ze szkół średnich i podstawowych. Zespół taneczny prowadzony przez pana Kazimierza Kanię jeszcze dwukrotnie zwyciężał w eliminacjach powiatowych. Także w województwie zdobywał wyróżnienia I i II stopnia.

 Na zdjęciu młodzi tancerze w towarzystwie dyrektora Leona Zmory i nauczyciela Kazimierza Kani.

 Po odejściu Kazimierza Kani zespół taneczny kontynuował dobrą passę zwyciężając jeszcze dwukrotnie (w latach 1966, 1967) w eliminacjach powiatowych. Także w późniejszych latach (1975 – 1983) działał w szkole zespół taneczny uczniów młodszych prowadzony przez mgr Zofię Zając, upiększając swoimi występami wiele imprez szkolnych i gminnych.

Próba przed występem.

Prowadzony przez pana Leona Zmorę zespół chóralny liczący w różnych latach od 40 do 68 osób, począwszy od roku 1955 do roku 1972, aż piętnaście razy wygrywał eliminacje powiatowe i siedem razy otrzymywał wyróżnienie I stopnia w eliminacjach wojewódzkich.

   

    Zespół chóralny z roku 1972 – wyróżnienie I stopnia w województwie.

 

Tradycje śpiewacze szkoły nadal były kontynuowane za sprawą zespołu wokalno – instrumentalnego „Kacper” (prowadzonego przez mgr Cezarego Zająca), który to po krótkim okresie swojego istnienia (4 tygodnie) zwyciężył 9.01.1997 roku w Hufcowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej. Od tamtej też chwili reprezentował szkołę na różnych uroczystościach.

 

Zespół „Kacper” podczas występu

Wysokie wyróżnienia zdobywał także zespół teatralny prowadzony przez panią Bronisławę Zmorę w latach 1963 – 1971.  Jego dorobek to pięciokrotne zwycięstwo w eliminacjach powiatowych i trzykrotne zdobycie wyróżnienia II stopnia w województwie. Także obecnie młodzież pod kierunkiem mgr Stanisławy Grądowej i Cezarego Zająca (chociaż nie ma kółka teatralnego), daje występy teatralne dla społeczności nie tylko naszej szkoły, ale także dla całej gminy z okazji różnych świąt i rocznic. Tradycją stały się także występy dzieci dla rodziców i dziadków z okazji ich świąt. Przodują w tym klasy młodsze prowadzone przez mgr Stanisławę Grądową i mgr Krystynę Rykałę.

 

Młodzi aktorzy w akcji

 

Zabawy andrzejkowe (szczególnie wróżby), choinka noworoczna i dyskoteki organizowane przez poszczególne klasy, są okazją do dobrej rozrywki i integracji dzieci.

 

Wstecz